Diuna- planeta Arrakis

Frank Herbert to pisarz, który zasłużył na sławę, dzięki kreacji świata, jakiego jeszcze nie było. Pisarz wymyślił świat w odległej przyszłości, gdzie możliwe jest podróżowanie w kosmosie. Tak właśnie można trafić na Diunę- planetę, która jest pełna skarbów i tajemnic. Planeta ta może być rajem dla poszukiwaczy bogactwa, ale też przekleństwem, jako że Diuna to w przeważającej części pustynia. Pustynia ta to przede wszystkim piaski, które skrywają melanż i czerwie. Diuna książka to powieść dla czytelników uwielbiających fantastykę.

Diuna- melanż i czerwie

Melanż zwany jest także przyprawą. Jest to substancja, której na Diunie nie brakuje, jednak jej wydobycie wiąże się z pewnym ryzykiem. By wydobyć melanż, trzeba dostać się na środek pustyni, a tam czekają czerwie. Są to olbrzymie potwory, które zamieszkują pustynie, nie pokazują się one często. Najbardziej przyciąga je dźwięk, który jest równomierny. Takie dźwięki to na przykład odgłos wydobywanego melanżu, a także odgłos ludzkich kroków. Właśnie dlatego ludzie pustyni- fermeni wymyślili, że będą oni chodzić w taki sposób, by naśladować pustynię i nie przyciągać uwagi czerwi. Te stwory, kiedy pojawiają się na powierzchni, zabierają ze sobą wszystko. Co jeszcze warto wiedzieć o Diunie?

Diuna- co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Diuna to miejsce, które przyciąga ludzi żądnych władzy. Rody królewskie skuszone perspektywą wielkiego zarobku zjawiają się na Diunie w oczekiwaniu, że to właśnie im przypadnie spora część melanżu, a przez to także fortuna. Niestety właśnie przez takie spory rządzenie Diuną jest bardzo niebezpieczne. Ten, kto chce się szybko wzbogacić, musi także wiele zaryzykować. Na Diunie miała miejsce już nie jedna wojna i nie jeden zamach. Tak też stanie się w przypadku rodu Atrydów. Przybędą oni na Diunę, jednak nie zagoszczą w pałacu długo. Już wkrótce Harkonenni przejmą rządy, zabiją króla. Pozostała rodzina Atrydów- ta, która przeżyła, będzie musiała chować się na pustyni, gdzie nie będzie łatwo. Nauka życia bez królewskich wygód, nie będzie łatwa.